Vybíráme dětské boty – tkaničky nebo sucháč?

Jaké zapínání bot je nejlepší?

Často přemýšlíme, diskutujeme a radíme se, jak správně obout naše malé ratolesti. V nejrůznějších internetových diskusích probíhají výměny názorů na témata – kdy a jak vybrat první botičky, z jakých materiálů, řešíme zdravotní aspekty obutí pro děti. Tolik různých názorů…jak se v tom jen vyznat.

V základní myšlence se většina z nás shodne. Dětské boty musí být z prodyšného a kvalitního materiálu, musí mít správnou velikost a musí prostě dobře sedět. Takže vyvstává další otázka.

Tkaničky nebo sucháč?

Co se týká zdravotní stránky věci, dá se celkem říct, že v tom žádný zvláštní rozdíl moc není. Záleží spíše na situaci a věku dítěte, také jak širokou nebo úzkou nohu dítě má, jak je zručné.

Z pohledu dospělého je nejspíše vhodnější suchý zip. Proč? Jednoznačně nejméně práce s obouváním. Jistě botky na suchý zip ocení paní učitelky v mateřských školách a není se co divit. Pro malé tříleté dítě je zavázání tkaniček tvrdý oříšek a zavázat 20 párů bot před vycházkou dá hodně zabrat. Oproti tomu malý předškolák suchý zip zvládne hravě zapnout. To je jedna velká přednost.

Na co si dát u suchých zipů pozor?

Buďte obezřetní, aby bota opravdu dobře seděla a obepínala kotník. Je také dobré vědět, že není zip jako zip. Musí být pevný a dobře prošitý, jinak může dojít k tomu, že se brzy poničí. Také u dětí, které mají hodně úzkou nožku, může být někdy potíž suchý zip důkladně utáhnout.

Děti se se zapínáním moc nemazlí a špatný suchý zip brzy přestane lepit a začne se párat. V tu ránu je stabilita kotníku ta tam.

Jak je to se zapínáním bot u nejmenších?

Nejmenším dětem je dobré botky spíše šněrovat. Přeci jen tkaničky se noze lépe přizpůsobí a u dětí, které teprve s chůzí začínají, je stabilní kotník důležitý ještě více. Obecně se tedy dá říci – suchý zip volit spíše u starších a větších dětí a v situacích, které si to žádají, například ve školce.

Pokud se budete rozhodovat mezi tkaničkami a suchým zipem, nedělejte nikdy kompromisy v kvalitě boty, ale myslete hlavně na pohodu dítěte. Jen v pohodlné a dobře padnoucí botičce se bude dětem dobře chodit.

 

 

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *