Klasické boty nebo capáčky?

Nedávno se mě ptala kamarádka, jak jsem řešila u svých již odrostlých holek obutí v batolecím věku. Podle jejího vyprávění mi bylo jasné, že to se svou Kačenkou nemá vůbec jednoduché. Kačenka má skoro 10 měsíců, začíná si pomalu stoupat a vypadá to, že se co nevidět rozchodí. Kamarádka tak plná nadšení vyrazila do obchodu a koupila rozkošné botičky. Jenže ouha. Botičky byly sice úžasné, s krásným vzorem, pro malou princeznu jak dělané, jenže vysvětlujte to Kačence. Párkrát si je nechala obout a najednou ze dne na den nadšení opadlo. Nejdřív nadšení Kačenčino, záhy nadšení maminčino. Botky si teď nenechá obout ani za nic, a pokud se to někdy přeci jen podaří, boty brzy letí do kouta. Co se stalo?

Když jsem během návštěvy u kamarádky malou Kačku pozorovala, brzy jsem tušila, v čem je asi zádrhel. Holčička si sice začíná stoupat u nábytku, udělá s oporou pár krůčků, ale většinu času leze. Leze, zkoumá a „šmejdí“ kde může. Botičky, které jí maminka v dobré víře koupila, byly pěkné, ale při lezení zkrátka překážely. Proč? Botky byly příliš pevné a při lezení Kačenku tlačily na nártu. Tak to vyřešila po svém a boty si začala vyzouvat. Nebyly to boty špatné, ale hodily se spíš pro už chodící dítě.

Při příští návštěvě jsem s sebou přinesla malé capáčky, které jsem měla po nejmladší dceři ještě schované. Jen tak, na zkoušku a uvidíme, co na to Kačka. Kamarádka byla celkem skeptická a následně pěkně překvapená. Nejen že si Kačenka capáčky obout nechala, ale vydržela v nich 2 hodiny. Hurá! Proč ten náhlý obrat? Protože capáčky byly měkké, nikde netlačily a v ničem malou slečnu neomezovaly.

Jaké capáčky tedy vybrat? Není to velká věda, řídit se můžete podle dvou hledisek, a to jestli vaše dítko spíše leze nebo už víceméně chodí. Pro snazší výběr máme pro vás menší srovnání, co se pro které období více hodí.

Měkké capáčky

Capáčky jsou v podstatě úplně první botičky malého mrňouse. Nejmenší děti obouváme hlavně proto, aby děti neprochladly, což se při lezení po zemi stane raz dva. Na lezení a do kočárku vybíráme capáčky měkké. Jsou ideální pro malá batolata, která ještě nechodí a čas tráví hlavně lezením a zkoumáním okolí. Capáčky by měly být poddajné, aby nebránily přirozenému pohybu. Při lezení by pevné a tvrdé botky nutily malou nožičku k nepřirozenému vytáčení. Měkké capáčky, vyrobené z látky či fleecu jsou příjemné na nošení a udržují svaly na dětské nožičce v pohotovosti.

Capáčky – druhá kůže

Pokud už se dítko začíná stavět, je dobré pořídit capáčky pevné, s pevnou patou a nejlépe na zavazování. Kvalitní pevné capáčky jsou dobré hlavně jako opora nožky, vybíráme hlavně s neklouzavou a měkkou podrážkou. V botičkách se musí dítě cítit pohodlně, jinak je během pár momentů šikovně vyzuje a s obutím je konec. Nejlepším materiálem pro pevné capáčky je kůže. Nejde o přehnaný luxus, kůže je jedinečná v mnoha směrech. Malé nožičky potřebují pohodlí, nesmí se potit a botky by neměly nikde svírat a tlačit. Správné capáčky se perfektně přizpůsobí a fungují jako taková druhá kůže.

Jakou velikost zvolit? Velikost capáčků volíme stejně, jako u klasických bot. Nožku přeměříme a přičteme malý nadměrek. Nezapomínáme samozřejmě velikost nohy pravidelně kontrolovat.

Jak jste na tom vy? Jaké obutí jste volili u svých dětí, se kterými značkami máte dobrou zkušenost? Co se vám osvědčilo? Podělte se s námi o své tipy a „radosti“ s obouváním nejmenších.

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *