Nošení dětí

Co nás v dnešní době vede k tomu, abychom svoje děti nosili?

Důvodů může být spousta. Může mezi ně patřit například motivace tzv. Konceptem kontinua, kdy dítě ve své blízkosti nosíme proto, aby si snáze zvyklo na tak velkou změnu, kterou je příchod na svět. Může slyšet tlukot našeho srdce, na který bylo zvyklé již z maminčina bříška a který jej uklidňuje.

Znáte to, miminko pláče, potřebujete jej pochovat a starší dítě se zrovna dožaduje vaší pozornosti. Nechat miminko křičet a věnovat se staršímu nebo naopak? Ani jedno není nutné. Tím, že dítě nosíme, vyhovíme jeho potřebě naší blízkosti a zároveň máme volné ruce pro starší sourozence nebo pro práci, kterou zrovna potřebujeme vykonat.

V šátku nebo nosítku je také mnohem jednodušší překonávat bariéry. A že jich je spousta, ve městě, kam se podíváte. Schody do dopravních prostředků, obchodů nebo třeba rozbité chodníky. I v přírodě, na venkově, při procházce lesem. Zkrátka všude tam, kde je obtížné dostat se s kočárkem.

Jak správně miminko nosit?

Zjednodušeně se dá říci, že správně nosíme tehdy, když při tom vůbec nezatěžujeme naše dítě, ani sebe. Nebo sebe případně jen minimálně. To se snadno řekne, ale toho docílit?

Existuje několik variant, jak na to:

  • podsazený zadeček, poloha nohou připomínající písmeno “M”

Při vertikální nošení je třeba docílit toho, aby kolínka byla výše než zadeček dítěte a jejich poloha tak připomínala písmeno “M”. Kyčelní klouby jsou v této poloze zapadlé do kloubních jamek, což je ideální pro vývoj kyčlí a v podstatě je tato poloha totožná s tzv. širokým balením.

 

  • zakulacená záda s dostatečnou oporou

Dítě musí mít kulatá záda a šátek nebo nosítko musí být pečlivě dotažené tak, aby když se předkloníme, dítko se neoddálilo od našeho těla. Takto miminku nezatěžujeme páteř, ani zádové svaly. Může být uvolněné a v poloze, která mu neublíží. Nemusíme se bát, že později bude mít kvůli této poloze kulatá záda. V děloze matky bylo ve stejné poloze a páteř se postupně narovnává zároveň s pokroky v tělesném vývoji. Dítěti, které samo sedí nebo již stojí, není třeba záda při nošení udržovat vyloženě kulatá.

 

  • hlavička dítěte musí být fixována

Dokud miminko ještě nedrží hlavičku, nebo když i to větší usne, je potřeba ji fixovat (kapuckou, pruhem šátku), aby mu nevisela, nepadala do stran nebo abychom ji nemuseli přidržovat rukou.

 

  • schované ruce

Dokud dítě není schopné se samostatně posadit a sedět, mělo by mít ruce schované v šátku nebo nosítku. Je to proto, abychom nezatěžovali jeho páteř.

 

  • ruce venku

Pokud má dítě ruce ze šátku/nosítka ven, je třeba, aby je mělo co nejvýše – pod lopatkami a dobře utažené tak, aby se nemohlo vyklánět a namáhat tak sebe i toho, kdo jej nosí.

 

Bude rozmazlené?

Určitě někoho z vašeho okolí nebo i vás samotné napadne otázka, že děťátko nošením rozmazlíte a nebude již chtít nic jiného, než se nosit. Rozhodně tomu tak není. Miminko je příliš malé na to, aby s námi manipulovalo. Vyjadřuje pouze svoje potřeby. Promyšlené jednání se u dětí začíná projevovat až kolem 9. měsíce věku, je to individuální.  Pokud stanovíme i při nošení jasná pravidla, nemusíme se bát, že se staneme otroky svých dětí. Navíc batolata spíše podléhají svojí zvídavosti a dávají přednost zkoumání svého okolí před nošením.

 

Nebolí ho z toho záda?

Poměrně častá otázka. Záda nebolí, je-li šátek opravdu kvalitní, odpovídá-li svou tloušťkou a délkou způsobu, kterým své dítko nosíme a pokud jej správně navážeme.

Nosítka mají polstrované ramenní popruhy, pohodlný bederní pás a jsou uzpůsobena tak, aby se váha dítěte rozložila po celém trupu toho, kdo je nese a nevisela jen na ramenou. To bývá běžné u klokanky nebo krosny.

 

Jak dlouho můžu své dítě nosit a kde všude?

Tak dlouho, dokud to vám a vašemu děťátku bude pohodlné. Nosit můžete jak doma, tak venku. Záleží jen na tom, jaký režim si zvolíte. Doma vám nošení pomůže, aby se děťátko uklidnilo, cítilo se ve vaší blízkosti bezpečně, či aby rychleji usnulo, a vy jste se mohli věnovat i jiným věcem.

Venku můžete snáze překonávat bariéry a pohybovat se bez omezení. Malé miminko bude rádo přitulené, větší dítko má lepší výhled než z kočárku a když si potřebuje odpočinout od okolních ruchů, jednoduše se schoulí k Vám. Tyto varianty můžete kombinovat nebo si zvolit nošení jen v určitém prostředí, popř. jen v určitých situacích.

 

Odkdy nosit na zádech?

S nošením na zádech není třeba spěchat. Dítě musí umět již samo sedět a na záda jej přemístíme zpravidla tehdy, když je tak velké, že na břiše nám začíná překážet. (Brání nám ve výhledu, je nám nepříjemné se s ním ohýbat atd.)

 

Šátek nebo nosítko?

Záleží jen na vašem vkusu, představách a preferencích. Nosítko má výhodu v tom, že lze nastavit popruhy a přezky tak, aby nám dobře padlo. Jen si jej oblékneme, posadíme do něj dítě a můžeme vyrazit. Šátek se musí pokaždé vázat a úvazy je potřeba natrénovat, než si je osvojíme. Ale výhodou je, že pro novorozence je šátek vhodnější než nosítko, protože se velikosti a konstituci miminka zcela přizpůsobí. Také především při nošení na zádech lze šátek navázat vysoko, tak, aby nám dítě vidělo přes rameno. V nosítku je na zádech dítě více “zapadlé”.

 

Čelem vpřed? Nikdy!

Proč nedoporučujeme nošení čelem vpřed ani v šátku nebo ergonomickém nosítku? Je to prosté. Dítě otočené čelem vpřed nikdy nedocílí ergonomické polohy. Záda má prohnutá (jako luk), hlavu zakloněnou nebo křečovitě vysunutou vpřed, aby vidělo. Nohy jsou svisle a jeho těžiště se nerozloží. Je v jeho rozkroku. Zatěžujeme tak páteř a stydkou kost. Dítě doslova visí. Ze stejných důvodů není dobré volit klasickou klokanku. Protože jí chybí bederní pás, veškerá váha dítěte tkví na ramenou rodiče.

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *