První botičky pro první krůčky

Kdy je nejvyšší čas koupit první botičky?

Máte doma malého mrňouse začínajícího chodit? Pak je o zábavu postaráno. Nejdříve si stoupne, pak přijdou na řadu první nemotorné krůčky a za chvíli ho nedohoníte. Hlavu vzhůru, budete mít parádní fyzičku, celý den dítěti v patách, pořiďte si pořádné boty. A nejen vy, úkol číslo 1 bude nezbytná výbava pro vaše dítko. Jaká? Dříve či později ho budete muset obout.

Co všechno víme a nevíme o dětských botách

Ono se to snadno řekne, obout, ale něco jiného je kupovat boty pro sebe a něco jiného pro roční dítě, které se učí chodit. Prcek vám nepoví, jak mu bota sedí, jestli ho někde netlačí, jak se v botě cítí. Podle čeho se tedy řídit? Jaký střih boty, jakou velikost, jaký materiál, s klenbou nebo raději bez? Jak se v tom jen vyznat? Tak pěkně popořádku.

Věděli jste, že 99 % dětí se narodí se zdravýma nohama, ale s přibývajícím věkem se stále více zvyšuje počet vad nohou? Podle statistik až 70 % dětí nosí nevhodnou obuv. Něco je asi špatně.

Není noha, jako noha

Dětské nožičky

Abychom vybrali dítěti správnou botu, je dobré vědět, v čem se dětská noha liší od dospělácké. Jistě jste si všimli, ať již z doslechu nebo vlastní zkušenosti, dětem nohy rostou poměrně rychle. Někdy až moc, zkrátka jako z vody. U nejmenších je to zhruba až 18 mm za rok, u starších dětí cca do 12 mm.

Další „specialitou“ dětských nohou je měkkost a poddajnost dětských kostí a snížená citlivost dětské nohy proti otlaku a bolesti. Co z toho plyne? Pokud vyberete dítěti špatnou botu, může nastat problém. Dítě vám nepoví, že ho bota už 3 týdny tlačí. Poměrně dlouho strávený čas ve špatně zvolené obuvi se na noze může podepsat a noha se dítěti celkem snadno zdeformuje. Pamatujte, že je jen a jen na vás, na rodičích, zda má dítě správnou velikost bot. Měřte a kontrolujte proto dětskou nožku nejlépe každý měsíc.

Vybírám první botičky, proto nezapomenu:

Změřit před nákupem nohu

– na podložce, přeměřením délky od oblouku paty po konec nejdelšího prstu.

Vybrat správný tvar

– ani moc širokou, ani úzkou. Prostorná, nejlépe kulatá špička nebude prsty utlačovat. Moc úzká bota nohu utlačuje a deformuje a v příliš široké obuvi noha klouže a dítě v botě plave.

Vybrat správnou velikost

– ani moc malou, ani velkou. Prostě tak akorát. Nohu pořádně přeměřte, bota musí mít menší nadměrek, zhruba 10 – 15 mm. Je to hodně důležité, hlavně pro volný pohyb prstů při chůzi a pak také pro růst nohy.

Jakou botu vybrat pro nejmenší?

Aby se v nich dítě dobře cítilo, musí být pohodlné, lehké a ohebné. Není to žádná legrace, učit se chodit, když boty dobře nesedí. Botky musí poskytnout kotníku důkladnou oporu, měly by mít neklouzavou podrážku, jen tak si v nich bude mrňous jistý. Na co nezapomínejme je samozřejmě prodyšnost, jelikož dětská noha se celkem hodně potí.

V obchodech se to hemží nejrůznějšími modely dětských botiček. Divili byste se, jak „trendy“ může být taková malá slečna. Určitě se spousta maminek zasní, jak by ty roztomilé balerínky jejich holčičce slušely. Vraťme se ale do reality.

Jak jsme již zmínili, dětská bota musí poskytovat noze oporu a právě proto je dobré zvolit botu kotníkovou, s pevnou patou. Nožka je tak v botě dobře fixována. A co materiál, jak moc na něm záleží? Více, než se zdá. Není pravdou, že čím těžší, bytelnější bota, tím lepší. Právě naopak. Dnes se již používají při výrobě kvalitní a odlehčené materiály. Obouvejte dětem pevné, ale lehké boty, vyhnete se tak únavě a odmítání chůze. V pohodlných botičkách to bude zkrátka dobře šlapat a chůze a běhání bude zábava.

Víme, jak vybrat první botičky, víme také kdy?

Docela často se můžete setkat s názorem, že „pořádné“ boty se dětem kupují, až začnou pořádně chodit. Vždyť na začátku toho zase tak moc nenachodí, tak na co utrácet peníze za drahé boty? Dětská noha umí sice blesku rychle vyrůst, kdy to nejméně čekáme, ale opak je pravdou. Malé dítě toho dovede hodně naběhat, často více, než dospělý. Pořiďte tedy první botičky, když se vaše ratolest začne stavět a zkoušet první krůčky, většinou kolem 1 roku.

Vsaďte na žirafu

Certifikát žirafika - zdravotně nezávadná obuvUž jste slyšeli o žirafě? Ne, nemyslíme tu ze ZOO, máme na mysli certifikát Žirafa. O co vlastně jde? Jelikož je stále těžší vyznat se a důvěřovat tomu, že v obchodě skutečně dostáváte kvalitu, vznikla dobrovolná certifikace dětské obuvi a to jak u nás vyrobené, tak i k nám dovezené.

Žirafa je jakýmsi pomyslným důkazem toho, že vaše dítě obouváte do kvalitních a zdravotně nezávadných botiček. Dětské boty s tímto certifikátem poznáte v obchodě snadno. Jsou opatřeny visačkou s obrázkem žirafky a nápisem Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě.

 

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *