Jak vybírat dětské bačkůrky na doma i do školky


Když se dítě učí chodit, řešíme nákup prvních botiček. Až se chodit naučí, přibude nám další starost, pořídit obutí na doma. Možná se ptáte, proč vlastně řešit bačkory na doma? A co vlastně od bačkor očekáváte?

Často slýcháme maminky, jak říkají svým dětem: „nechoď bos, nastydneš“.  Děti, hlavně ty o něco starší, většinou obrátí oči v sloup. Nicméně maminky mají většinou pravdu ☺.  Od nohou se opravdu nejsnáze nachladne, proto pořizujeme dětem na doma přezůvky. A nejen proto. Pomyslíte si, jak se všude říká, že nejzdravější je právě chůze na boso, naprosto přirozená a pro zdravý vývoj dětské nohy nejlepší. Tak proč pořizovat bačkory?

Ano, venku, na písku či trávě, po kamínkách a nerovném povrchu, všude tam je běhání na boso v pořádku. To ale neplatí o parketách, dlažbě a ostatních pevných površích, které máte doma. Snad jen, pokud máte všude výhradně koberec, můžete nechat dítko běhat bez bot.

Bačkůrky pro nejmenší

Jakmile se dítě naučí chodit, můžeme pořídit bačkůrky. U nejmenších si dáváme opravdu záležet, abychom dětem obouvali kvalitní, kotníkové papuče. Mohou být jak plátěné, což je klasika a nezatěžují tak rozpočet. Často řada maminek volí i na doma kožené sandálky. Je to skvělá varianta a dětská nožka má tu nejlepší oporu, jakou může mít.  Záleží, kolik jsme ochotni investovat.

Spoustu příznivců si v poslední době získala značka Befado. Bačkůrky Befado prošly celou řadou testování a splňují nároky na zdravé obouvání. Rozmanité vzory, pro kluky i pro holky, tady si vyberete. Befedo jsou zkrátka bačkory, které se líbí.  Nejen barvy a vzory vám padnou do oka. Na výběr je i několik způsobů zapínání. Pro nejmenší jsou nejlepší bačkorky na přezky nebo na suchý zip. Tím se také přibližují klasickým sandálkům, ale pořád si zachovávají lehkost papučí a cenově jsou velice příznivé. Ti starší často volí zapínání na gumičku.

Další sázkou na jistotu jsou oblíbené „pegresky“. Klasické papučky Pegres, jsou vyrobeny u nás, s certifikáty „Žirafa“ a „Česká kvalita“. Bačkůrky jsou se zapínáním na zavazování, na přezku nebo nazouvací na gumičku.

 

Zdravotní, pohodlné a pěkné? Existují vůbec?

Ať už vybíráte boty na doma, do školky či do školy, nenechte se zmýlit a zlákat levnými a nekvalitními typy. Mějte vždy na paměti, kolik času vaše dítě v bačkorách tráví. Mnohdy i téměř polovinu dne. Až vyrazíte na nákup, zaměřte se na zdravotní stránku, pohodlí, ale i na design. Pokud se nebude dítěti bačkora líbit a dobře nosit, jednoduše ji na nohu nedá.

 

Jaké by měly bačkory být a co by měly mít?

  • Ohebnou a neklouzavou podrážku – důležité pro bezpečnou a lehkou chůzi.
  • Pevný opatek – udrží nožku ve správné poloze.
  • Špička – nejlépe kulatá. Dětské prstíky musí mít prostor, jak pro chůzi, tak pro růst nohy.
  • Stélka – nejlepší je anatomicky tvarovaná, ze savého materiálu.
  • Velikost – volte s menším nadměrkem, než u klasických bot na ven, postačí tak 1 cm.
  • Typ – ideální, hlavně u malých dětí, jsou papuče kotníkové. Dají kotníku správnou oporu.
  • Materiál – prodyšný, ať se noha nepotí.
  • Zapínání – jednoduché, ale pevné. Bota musí na noze dobře sedět, děti dovedou pěkně řádit.
  • Hmotnost bačkůrek – pokud možno, čím nižší, tím lepší. Papuče by měly být lehké, aby nohu nezatěžovaly víc, než je nutné.

 

I když zvládáme teorii a víme, co by se mělo a nemělo, stále někdy chybujeme.

 

Jaké chyby nejčastěji děláme?

Pořizujeme bačkory bez pevné paty

Často se necháme přesvědčit od svých ratolestí a koupíme přezuvky například typu „crocsy“. Tady ale pozor! Pokud není pata v botě dobře fixovaná, není to pro vývoj nohy dobré. Pokud se jedná o bačkory pro školáka, volná pata je přítěží i z hlediska bezpečnosti. Děti umí pěkně řádit a  v nazouvákách dojde k úrazu raz, dva. Zkuste být v tomto směru neoblomní, hlavně u nejmenších dětí. Ono je to někdy těžké, děti chtějí být „trendy“ a ty vámi vybrané papuče nejsou prostě „cool“. Nejméně do 3 let věku platí zkrátka pevná pata a kotník.

Volíme nesprávnou velikost

Ať už moc velké nebo moc malé, ani jedno není dobře. Když pořídíte bačkory větší, nožka v nich plave a zapojuje při chůzi jiné svaly, než by měla. Naopak, koupíte-li papuče tak akorát, může dítě za dva týdny krčit v botě prsty a noha se tak deformuje.

Jde to i bez bačkor?

Děti by vám vysvětlily, že jde. Až se vrátí ze školky či ze školy se špinavými ponožkami, tak vám to i dokážou. Nenadávejte jim moc. Zas tak moc se neděje. Pokud je to jen občas, zkuste přimhouřit oči. Pokud má dítko nohu zdravou,  pobíhání naboso po vhodném povrchu nevadí.

A jaké máte zkušenosti s bačkorami vy? Nosíte nebo nenosíte, podle čeho vybíráte, máte oblíbenou značku? Podělte se s námi o své tipy.

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *