Dětské oblečení a módní trendy

„Běž se obléct do školy, věci jsem ti nachystala, za chvilku musíme jet“.  Povídám své malé dceři, žákyni první třídy v očekávání, že hektické ráno zakončíme zdárným odchodem z domu. To jsem se ale trošku přepočítala. Za pár vteřin jsem uslyšela z dětského pokoje nesouhlasné brblání, co že si to má malá slečna obléci. Menší názorová potyčka skončila větším kompromisem. Výměna sukně (ta původní se přeci vůbec netočí) a přednáška na téma dětské oblečení pro velkou holku. Vyšla jsem z boje vcelku vítězně. Něco mi říká, že ne nadlouho.

Vážně jsem tak nemoderní matka nebo se svět zbláznil?

Dnešní ráno mě donutilo zamyslet se nad „problémem“ dětského oblékání. Děti a módní trendy…donedávna jsem si myslela, že móda v pravém slova smyslu se týká teenagerů a dospělých. A možná ještě tak celebrit a jejich dětí. Ale já nejsem žádná celebrita a moje dcera také ne. I když si to evidentně myslí. Ještě nedávno naše Barunka neprotestovala a oblékla si, co jsem jí řekla. Dnes jsem zjistila, že věková hranice pro vnímání módy se poněkud snížila. A to dost.

Jak vnímat dětskou módu?

Když se narodí miminko, většinou jej oblékáme standardně. Mrňouse oblékáme funkčně a roztomile. Dáváme pozor na materiály, hlídáme, aby miminko neprochladlo a cítilo se příjemně. U kojeneckého oblečení si většinou vystačíme se zásobou bodýček, dupaček a overalů a hlavně, oblečeme miminku, co se nám líbí.

Školka, škola a střet zájmů

Jak dítko roste, začíná vnímat své okolí a rozdíly. Přijde den, kdy náš rodičovský vliv začne pokulhávat. Holčičkám najednou nestačí natáhnout tepláky a mikinu, když sousedovic Bětuška má na hřiště barevné legínky a roztomilou sukýnku. A tady někde to nejspíš začíná.

Jak čas plyne, z batolete je předškolák a školák a je to tu. Dítě oblékáme do školy střízlivě a vkusně, účelově a pohodlně, tak je to přeci správně. Oblékáme jej ale také moderně? Jak velkou váhu dáváme stylu, designu, trendům?

Dříve, než se rozčílíme a zhodnotíme, že přeci nebudeme otroci módních výstřelků už u malých dětí, zamysleme se trošku. Jak děti oblékání vnímají? Děti chtějí zapadnout, ale být i něčím zajímaví. A v módě a oblékání pro to mají prostor. Děti se umí nadchnout, ale stejně tak rychle nadšení opadá. Nemusíte se tak moc děsit nového módního výstřelku, který vaše slečna nutně potřebuje v šatníku. Prvotní euforie může celkem rychle zmizet, ještě než se vydáte na nákup. No, alespoň u těch mladších.

S teenagerem už tolik nepochodíte. Ti dovedou být velmi zarputilí. Nedávno mě o tom přesvědčila má nejstarší dcera, když jsem se jevila jako naprosto nechápající matka a v mínus 20°C se chystala zašít ty úžasné džíny s dírami na kolenou. A když jsem se snažila poukázat na vetchou stabilitu její chůze v lodičkách na 10 cm podpadcích. Zřejmě tomu nerozumím.

Co je správně?

Jaká by měla dětská móda být? Elegantní a uhlazená nebo barevná a zábavná? Dá se to skloubit dohromady? Určitě ano. Stačí se projít pár obchody a porozhlédnout se kolem sebe, uvidíte tu inspiraci. V oblékání je dobré stanovit si nějaká pravidla. Hlavně proto, abychom nechtěně nesklouzli k přílišnému napodobování oblékání dospělých. Hravá a veselá, rozmanitá a barevná a pořád tak trošku dětská.

Je skvělé, naučit děti vnímat, jak se oblékat pro různé příležitosti. Do společnosti, na sport i pro všední den. Naučit děti najít správnou rovnováhu v oblékání, vysvětlit jim, že být upravený, neznamená být trapný a nemoderní. Naučit děti chápat, že drahá značka ještě nemusí být výhra. Vidíme kolem sebe spoustu dětí oblečených značkových outfitů, ale řadě z nich to nakonec dobrý pocit nepřinese. Očekávaný obdiv ze super drahého trička se může změnit ve velké zklamání. Děti v kolektivu si často závidí, což může vést k nepříjemným situacím.

Vše s rozumem

Čím se řídit, abychom nenadělali víc škody než užitku?

 • Oblékejte děti vhodně k dané příležitosti…rifle se do divadla vážně nehodí
 • Nebojte se barev
 • Myslete na jejich pohodlí
 • Nezapomeňte, že i děti mají svůj styl
 • Smiřte se s tím, že co se líbí vám, nemusí se líbit vaší ratolesti

 

Máte dítě školou povinné nebo už odrostlejší a řešíte názorové “střety” v otázce oblékání? Podle čeho se řídíte a děláte kompromisy?

Autor příspěvku: Lucie

2 komentáře: „Dětské oblečení a módní trendy

  Olina

  (18.4.2020 - 16:41)

  Děkuji za článek se kterým nejde nesouhlasit. Když vidím dnešní dětské oblečení, tak si občas říkám jestli není svět naruby. Chápu, že nekteré věci lidi ze sekáče na dítě nechtějí, ale proč kupovat dětem značkové oblečení? Je to na mě moc. Přeji hodně štěstí Olina

  Mercedes

  (3.4.2022 - 17:54)

  Naprosto souhlasím s Olinkou. A v dnešní době internetu existují VotočVohoz a spousta dalších. A nakonec i tam se dají koupit levně značkové kousky a zužitkují se po vynošení místo aby se vyhodily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *