Dětské oblečení a módní trendy

„Běž se obléct do školy, věci jsem ti nachystala, za chvilku musíme jet“.  Povídám své malé dceři, žákyni první třídy v očekávání, že hektické ráno zakončíme zdárným odchodem z domu. To jsem se ale trošku přepočítala. Za pár vteřin jsem uslyšela z dětského pokoje nesouhlasné brblání, co že si to má malá slečna obléci. Menší názorová potyčka skončila větším kompromisem. Výměna sukně (ta původní se přeci vůbec netočí) a přednáška na téma dětské oblečení pro velkou holku. Vyšla jsem z boje vcelku vítězně. Něco mi říká, že ne nadlouho.

Vážně jsem tak nemoderní matka nebo se svět zbláznil?

Dnešní ráno mě donutilo zamyslet se nad „problémem“ dětského oblékání. Děti a módní trendy…donedávna jsem si myslela, že móda v pravém slova smyslu se týká teenagerů a dospělých. A možná ještě tak celebrit a jejich dětí. Ale já nejsem žádná celebrita a moje dcera také ne. I když si to evidentně myslí. Ještě nedávno naše Barunka neprotestovala a oblékla si, co jsem jí řekla. Dnes jsem zjistila, že věková hranice pro vnímání módy se poněkud snížila. A to dost.

Jak vnímat dětskou módu?

Když se narodí miminko, většinou jej oblékáme standardně. Mrňouse oblékáme funkčně a roztomile. Dáváme pozor na materiály, hlídáme, aby miminko neprochladlo a cítilo se příjemně. U kojeneckého oblečení si většinou vystačíme se zásobou bodýček, dupaček a overalů a hlavně, oblečeme miminku, co se nám líbí.

Školka, škola a střet zájmů

Jak dítko roste, začíná vnímat své okolí a rozdíly. Přijde den, kdy náš rodičovský vliv začne pokulhávat. Holčičkám najednou nestačí natáhnout tepláky a mikinu, když sousedovic Bětuška má na hřiště barevné legínky a roztomilou sukýnku. A tady někde to nejspíš začíná.

Jak čas plyne, z batolete je předškolák a školák a je to tu. Dítě oblékáme do školy střízlivě a vkusně, účelově a pohodlně, tak je to přeci správně. Oblékáme jej ale také moderně? Jak velkou váhu dáváme stylu, designu, trendům?

Dříve, než se rozčílíme a zhodnotíme, že přeci nebudeme otroci módních výstřelků už u malých dětí, zamysleme se trošku. Jak děti oblékání vnímají? Děti chtějí zapadnout, ale být i něčím zajímaví. A v módě a oblékání pro to mají prostor. Děti se umí nadchnout, ale stejně tak rychle nadšení opadá. Nemusíte se tak moc děsit nového módního výstřelku, který vaše slečna nutně potřebuje v šatníku. Prvotní euforie může celkem rychle zmizet, ještě než se vydáte na nákup. No, alespoň u těch mladších.

S teenagerem už tolik nepochodíte. Ti dovedou být velmi zarputilí. Nedávno mě o tom přesvědčila má nejstarší dcera, když jsem se jevila jako naprosto nechápající matka a v mínus 20°C se chystala zašít ty úžasné džíny s dírami na kolenou. A když jsem se snažila poukázat na vetchou stabilitu její chůze v lodičkách na 10 cm podpadcích. Zřejmě tomu nerozumím.

Co je správně?

Jaká by měla dětská móda být? Elegantní a uhlazená nebo barevná a zábavná? Dá se to skloubit dohromady? Určitě ano. Stačí se projít pár obchody a porozhlédnout se kolem sebe, uvidíte tu inspiraci. V oblékání je dobré stanovit si nějaká pravidla. Hlavně proto, abychom nechtěně nesklouzli k přílišnému napodobování oblékání dospělých. Hravá a veselá, rozmanitá a barevná a pořád tak trošku dětská.

Je skvělé, naučit děti vnímat, jak se oblékat pro různé příležitosti. Do společnosti, na sport i pro všední den. Naučit děti najít správnou rovnováhu v oblékání, vysvětlit jim, že být upravený, neznamená být trapný a nemoderní. Naučit děti chápat, že drahá značka ještě nemusí být výhra. Vidíme kolem sebe spoustu dětí oblečených značkových outfitů, ale řadě z nich to nakonec dobrý pocit nepřinese. Očekávaný obdiv ze super drahého trička se může změnit ve velké zklamání. Děti v kolektivu si často závidí, což může vést k nepříjemným situacím.

Vše s rozumem

Čím se řídit, abychom nenadělali víc škody než užitku?

  • Oblékejte děti vhodně k dané příležitosti…rifle se do divadla vážně nehodí
  • Nebojte se barev
  • Myslete na jejich pohodlí
  • Nezapomeňte, že i děti mají svůj styl
  • Smiřte se s tím, že co se líbí vám, nemusí se líbit vaší ratolesti

 

Máte dítě školou povinné nebo už odrostlejší a řešíte názorové “střety” v otázce oblékání? Podle čeho se řídíte a děláte kompromisy?

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *