Jak obléct dítě v zimě, co je moc a co je málo?

Udeřila zima, pořádně se oblečte. Co si pod tím ale představit? Jak hodně je dost a jak málo je opravdu málo? Jak nejen přežít, ale hlavně si užít zimu bez újmy na zdraví?

I když se to může zdát, není to zase taková věda. Je všeobecně známo, že tepleji je člověku, když má na sobě více tenčích vrstev než jednu silnou. Základem je hlavně vrstvit. Pěkně jednu vrstvu po druhé a začněte hezky odspodu, tedy vhodným prádlem.

Termoprádlo – moderní vymoženost nebo klasika

Je fakt, že před pár lety se na termoprádlo nahlíželo tak trochu jako na moderní výstřelek, který nebyl nezbytně nutný. Dnes se bez něj už v zimě skoro neobejdeme. Zvykli jsme si na pohodlí a to, jak termoprádlo funguje,  je geniální. I malé děti už termoprádlo nosí, ti úplně nejmenší si ale klidně ještě vystačí s klasickým bavlněným prádlem. Základem je prostý cibulový efekt, takže vrstvit.

První vrstva základ

U funkčního prádla je kromě izolace skvělé, že odvádí vlhkost od těla a člověk tak zůstává v suchu a teple. Je to super, hlavně u dětí, které se již hodně pohybují a běhají. Nemusíte tak mít i po dlouhém sáňkování strach z propocení a prochladnutí. To bychom měli první vrstvu a jak dál?

Druhá vrstva zahřeje

Další vrstvou „cibule“ je vrstva zahřívací. Tělo je v suchu, teď ještě jej udržet v teple. K tomu jsou nejlepší fleecové materiály. Odvedenou vlhkost z první vrstvy prostoupí dále od těla a zároveň zajistí teplo.

Třetí vrstva neprofoukne

Do třetice vrstva poslední. Třetí vrstvou bývá většinou bunda s dobrými izolačními vlastnostmi. Dobrá bunda je prodyšná, odolná vůči větru a promoknutí.

Celý systém vrstvení má něco do sebe a opravdu má smysl takto oblékat již malé, klidně i roční děti.

Vraťme se ale k miminkům. Tady, jak jsme již zmínili, není ještě termoprádlo nutné, ale pořád platí pravidlo vrstvení. Miminka se většinou venku vozí v kočárku, prakticky se nehýbají a jejich termoregulace ještě není tak vyzrálá. Je dobré děťátku obléci o jednu vrstvu více, než staršímu dítěti a na závěr miminko zabalit do teplého fusaku. Zkrátka všeho s mírou, děti, které jsou oblečené až příliš, mají tendence být zchoulostivělé a to není pro jejich imunitu dobré.

Jak poznám, že je miminku zima?

Vyzkoušejte osvědčené „ukazatele“. Nožičky, hrudník nebo za krkem. Většinou je nejspolehlivější, pokud si nejste jistí, zkontrolovat zátylek miminka, zda není moc studený nebo zpocený.

Co obléci batoleti do zimních plískanic?

Batole, coby trochu odrostlejší miminko, budeme oblékat podobně, jako sebe. Pokud mrňous tráví již více času na nohách, než v kočárku, není potřeba jej moc navlékat. Mysleme také na pravidlo – hlava, krk, ruce, nohy. Toto jsou místa, kudy uniká spousta tepla. Divili byste se, jak moc. Takže čepice, šála, rukavice a teplé boty – to je prostě základ.

Jinak zase klasicky vrstvíme. Jedna vrstva, druhá, třetí…je vám teplo milé děti? 🙂 U batolat se jako třetí vrstva hodně osvědčily zimní kombinézy. V overalu mohou děti řádit ve sněhu o sto šest a vy se nemusíte bát prochladnutí.

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *