Gumáky a pláštěnka pro děti aneb jak zůstat v suchu

Prší, prší, jen se leje, do gumáků dětem nenaleje

Máte doma dítě školkou nebo školou povinné? Pak vás čeká pořízení „povinné“ výbavy (dětské gumáky a pláštěnka). Pravidelné procházky a výlety si žádají oblečení do každého počasí a ne vždy bude svítit sluníčko. Zatímco nám, dospělákům, se v mokru a dešti ven moc nechce, děti vodu a kaluže přímo milují. Určitě to znáte, jediná kaluž v okruhu 100 metrů a dítko do ní s radostí skočí.

Není špatné počasí, jen špatné dětské oblečení

Nedá se nic dělat, gumáky a pláštěnka se zkrátka budou muset pro děti pořídit. Řeknete si: “Jakápak věda. Gumáky i pláštěnku koupím o 2 čísla větší, stejně je vytáhnu jen párkrát do roka, tak ať vydrží”. Jenže to není tak docela pravda. Začneme nejprve s gumáky, pardon, holínkami.

Gumáky pro děti

Dětské gumáky do kterých nenateče

Na co se při výběru gumáků zaměřit?

Materiál

  • Gumáky aneb botky do deště se většinou vyrábí ze dvou materiálů, z PVC a gumy. Váháte-li, rozhodně je lepší guma, která má původ v přírodním kaučuku. Je ohebnější a pružnější.


Provedení

  • Pozor na podrážku! Jelikož se jedná o boty do mokrého prostředí, je důležité, aby neklouzaly. Právě proto se vyvarujte tenkých a hladkých podrážek. V těch to jede kolikrát jako na bruslích. Nejlepší jsou bytelné a pevné podrážky s pořádným vzorkem. Jen tak budou děti při dovádění v kalužích víc na nohou, než na zemi.


S podšívkou, ano či ne?

  • Gumové holínky mají jednu nevýhodu. Nejsou prodyšné a noha má tendenci se v nich potit. Ideální jsou proto gumáky s podšívkou, které perfektně vsáknou případnou vlhkost.


Jak je to s velikostí?

  • Ačkoliv u holínek to svádí k výběru větší velikosti, „aby déle vydržely“, raději se tomu vyhněte. Zvláště u dětí je důležité, aby bota dobře seděla, byť se jedná o jednoúčelové gumáky. Jen ve správné velikosti se budou děti cítit pohodlně a bota se nebude vyzouvat. Nadměrek tedy doporučujeme maximálně 1 cm.


Šikovné vychytávky

  • Jednou z šikovných vychytávek je tkanička na stažení v horní části lemu, díky které se do boty nedostane voda zvenčí. Dalším dobrým nápadem jsou reflexní prvky na holínce, protože deštivé a škaredé počasí s sebou přináší i sníženou viditelnost. A v neposlední řadě ještě umístění výstupku, malé skoby nad patou, pro snadné vyzouvání mokrých gumáků.

 

Co se týká holínek, ještě bychom zmínili vhodnou údržbu. Zvenčí je jednoduše omyjete vodou, pozornost ovšem věnujte dobrému vysušení zevnitř. Buď je dobré použít přímo vysoušeče bot, nebo jednoduše vyplňte vlhkou holínku novinovým papírem. Je to osvědčené a funguje to. Vyhněte se sušení u přímých zdrojů tepla, aby se bota nepoškodila. Co na nohy bychom měli, ale co navrch?

Lije jako z konve, honem obléct pláštěnku

Řeknete si, na co pláštěnku, když jste nedávno kupovali ratolesti super bundu z funkčního a nepromokavého materiálu. Jenže i ten sebelepší moderní materiál jednou promokne. V pořádném lijáku i oblíbený Goretex. Proto tedy pláštěnku.

Pořádná pláštěnka ochrání před promoknutím na 100 %, ale…? Opět se i při výběru pláštěnky trošku zamyslíme.

I když se dají sehnat obyčejné igelitové pláštěnky za pár korun, takové ty průhledné, pro dítě raději vybírejte o trochu bytelnější. Průhledné pláštěnky jsou pro dětské řádění málo odolné a snadno se protrhnou. Pro děti volme o něco pevnější provedení.

Klasika nebo pončo?

Už dávno není na výběr jen jedna pláštěnka a hotovo. I móda do deště prochází neustálým vývojem a dětská pláštěnka nemusí být jen k ochraně oblečení, ale i pro zábavu.

Zeptali jsme se maminek, co preferují. Klasická pláštěnka nebo pončo? Zjevně je to velmi individuální a každá varianta má své pro.

Pokud vyberete pončo, výhodou je snadné oblékání, jednoduše jej navléknete přes hlavu a je to. Pokud vás chytne déšť na výletě, tedy s batůžkem na zádech, pončo perfektně ochrání i batožinu. Klasická pláštěnka zase oproti tomu lépe přilne k oblečení a samotné batohy jsou často již pláštěnkou vybaveny. Takže v podstatě záleží na tom, co se komu líbí.

Ať už klasický kabátek nebo pončo, zdůrazníme pár maličkostí.

Velikost

  • Pláštěnka se obléká většinou na vrchní oděv, tedy na bundu. Aby se mrňous necítil v pláštěnce stísněně, volte dostatečně volný střih. Opět platí, nic se nemá přehánět, a když je pláštěnka moc veliká, sice ochrání oblečení, ale běhat se v ní moc nedá. Takže, tak akorát…rukávky se dají ohrnout, délka po kolena bohatě stačí.

Design v hlavní roli

  • Barevná pláštěnka je do ponurého deštivého počasí jako dělaná. Stejně jako u gumáků, dítě bude na silnici více vidět a zvýšíte tak jeho bezpečnost.

 Malé, ale šikovné detaily

  • Ještě zmíníme pár drobností, které umí vylepšit komfort pláštěnky. Je fajn, pokud má kapuce stahování na šňůrku a navrchu malý kšilt. Když prší, tak všude a kšilt skvěle ochrání obličej před deštěm.

 

Podívali jsme se na to, co se nyní nosí a jaké jsou trendy a vybírat je opravdu z čeho. V obchodech se to hemží pláštěnkami všech barev a nejrůznějších vzorů a narazili jsme i na opravdu pěkné a vtipné pláštěnky, které připomínají karnevalové kostýmy.

Chcete proměnit svého klučinu v piráta, hasiče nebo vesmírného hrdinu? A co malé slečny, co takhle stát se na chvíli beruškou nebo kočičkou? Všechno je možné. Pláštěnky Kidorable jsou jedinečné. Už jste viděli Skip Hop ZOO kabátky do deště? Legrační design ve stylu zvířátek ze ZOO se hodí pro nejmenší a vypadá luxusně. Není to tak úplně docela pláštěnka, díky polyesterové podšívce je to takový malý kabátek – pršiplášť. Roztomilá ponča Bugzz se vejdou do každého batůžku, takže hurá na výlet!

Autor příspěvku: Lucie

3 komentáře: „Gumáky a pláštěnka pro děti aneb jak zůstat v suchu

    Verča

    (11.5.2020 - 19:28)

    Já u sebe vždy nosím malou pohotovostní pláštěnku pro všechny případy a tam jde design stranou. Jinak je pravda, že pokud máme v pláštěnce vyjít z domu a není na ní třeba Krtek, tak máme problém 🙂

    Linda

    (15.6.2021 - 11:52)

    Ahoj, ted zrovna řešíme gumáčky pro malou na chatu.. nevíte, zda existuje i jiný materiál, než guma, co by se tak nezapařoval? Případně jak řešit gumáčky v teple?

    Jirka

    (15.6.2021 - 12:18)

    Jiné než gumové gumáky mě nenapadají 😊
    Náš malý už z jedněch gumáků vyrostl a hrozně touží po nových. Prostě, když je deštivé počasí, prší, tak chce procházet vodou. Co se týče teplého počasí, dáváme gumáky fakt po dešti do kaluží. A většinou jaro a podzim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *