Dětské odrážedlo pod lupou

Nekonečná zima je za námi a jaro klepe na dveře. No sláva, už se nemůžete dočkat prvních teplých dnů? Zvláště ti, kdo mají doma děti, se těší, až malého neposedu vystrčí ven. Na jaře je fajn, všechno kvete a voní a venku se dá být skoro pořád. Zatímco v zimě si kolikrát lámete hlavu, čím svou ratolest zabavit, na jaře je to jednoduché.  Oblečete dítku tepláky a tenisky a hurá na hřiště. Zatímco ti nejmenší se uvelebí na pískovišti, o něco větší děti uvítají trochu akčnější zábavu.

Hřiště, kolo, odrážedlo…To bude jízda!

Než vyrazíte do terénu, bude nutné pořídit malému závodníkovi pořádný dopravní prostředek. Lámete si hlavu, co vybrat? Tříkolku, plastové odsktrkovadlo, odrážedlo o dvou kolech nebo rovnou kolo klasické? Občas se setkáme s názorem, že není potřeba z toho dělat moc vědu. Když si nostalgicky zavzpomínáme, jak jsme se učili jezdit na kole my, rodičové, tak na tom možná něco pravdy bude. Měli jsme tříkolku a pak kolo, někdo s postranními kolečky někdo bez. Naučili jsme se a přežili jsme.

Pojďme s dobou, co nabízí dnešek?

Porozhlédněte se někdy kolem sebe v parku, uvidíte v terénu spoustu malých závodníků, ani ne tak na tříkolkách, jako na odrážedlech. Nejrůznější typy, materiály, jak se v tom vyznat?

Ti nejmenší si to razí na jednoduchých plastových motorkách, většinou se třemi i čtyřmi koly. Pro úplný začátek to většinou stačí, zhruba tak do 2 let. Plastové odrážedlo je lehoučké, máte-li doma dost prostoru, dá se využít i v bytě.

O něco starší děti už brázdí terén na odrážedlech „a la kolo“ a zdatní, zkušení jezdci už zvládnou i kolo klasické.

Jak náročnou výbavu zvolit, jak si s tím poradit?

Odrážedlo

Na věku záleží

Asi přemýšlíte, co se hodí pro dítě dvouleté a co pořídit čtyřletému capartovi. Nic neuspěchejte, na věku hodně záleží. Rozdíly v síle a zdatnosti jsou ovlivněny právě odlišným věkem. Pro dvouleté dítě se klasické kolo ještě moc nehodí, bude pro něj moc těžké na ovládání, brzy se unaví a nebude jej to bavit. To je jeden z důvodů, proč jsou kola – odrážedla – vhodnější, než klasické kolo bez odmontovaných koleček.

Kola pro nejmenší  – 2 až 5 let

Pro tento věk je trefa do černého odrážecí kolo bez koleček. Má několik předností:

  • Nízká hmotnost, téměř o polovinu než klasické kolo. Je lehké a snadno se ovládá.
  • Udržení rovnováhy – na odrážedle se děti učí hodně rychle, získají potřebnou stabilitu a přechod na kolo je pak bez potíží, většinou i bez postranních koleček
  • Výška sedla – odrážedlo roste s dítětem a šetří tak vaši peněženku.

Na co si dát pozor?

Nezapomínejte na bezpečnost, věnujte pozornost vzhledu, hlavně ve smyslu ostrých hran. A co brzdy? Jednoznačně ano. Ruční brzda zadního kola je rozhodně velké plus. Děti ve věku cca do 2 let sice brzdy moc nevyužijí, když se rozjedou, dovedou zabrzdit nožkami. O něco starší „cyklista“ to už ale umí pořádně rozjet a brzda se bude hodit. Navíc se s ní naučí brzy zacházet, což bude při přechodu na klasické kolo velké plus.

Když je řeč o brzdění, již jsme zmínili výšku sedla. A tady pozor! Nepořizujte odrážedlo moc velké, s tím, že aspoň déle vydrží. Sedlo musí být v nejnižší poloze tak vysoko, aby dítě dosáhlo oběma chodidly na zem. Jen na špičky nestačí, dítě pak nemá stabilitu a bezpečné zabrzdění je pak bez šance.

 

Helma, ano či ne?

Kdo už někdy viděl malého řidiče, jak to umí rozpálit, nebude s pořízením helmy váhat. Ať už kolo nebo odrážedlo, zvyknout si na helmu je jedině dobře. Dítě musí být venku vidět, oblečte jej do barev a reflexních prvků.

A jaké máte zkušenosti s dětskými odrážedly vy? Vybíráte podle parametrů, doporučení nebo jen tak, podle toho co se vám líbí?

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *