Léto patří mezi nejpříjemnější roční období, venku je krásně teplo, dá se podnikat spousta aktivit a co víc, děti mají prázdniny. Ano, prázdniny, čas dovolených, lákavého lenošení, koupání a dovádění. Sluníčko je v létě na svém vrcholu a po zimě a aprílovém jaru se na sluneční paprsky každý doslova těší.
Kdy k vyrazit k moři s mrňousem
Názory se různí, někteří rodiče si nedovedou představit dovolenou u moře s úplně maličkými dětmi. Mám na mysli miminka a malé kojence přibližně do půl roku. Je to celkem rozumné, vzhledem k délce cesty, jinému podnebí a celkovému pohodlí. S malými mrňousy je většinou lepší pobyt v domácích vodách. My jsme první „mořskou“ dovolenou podnikli s dětmi, když byly starší dceři 4 roky a mladší právě oslavila první narozeniny. Cestovali jsme autem na sever Itálie a nejlépe z nás všech zvládla cestu právě roční Kačka. Bez problémů přečkala horko v dopravní zácpě na dálnici a celý ten úmorný den.
U moře jsem byla ale překvapená, kolik rodin se snad čerstvě narozenými miminky brázdilo italské pláže. Asi je to o zvyku, o tom, co kdo snese a zvládne. Nebo prostě jiný kraj, jiný mrav. Přesto bych osobně vyrazila k moři až s dítkem, které umí alespoň chodit. My jsme si dovču užili parádně, teplé moře a písčité pláže jsou pro dětské radovánky jako stvořené.
Co nezapomenout na dovolenou?
Kromě běžné výbavy, se neobejdete bez:
• opalovacího krému
• repelentu
• vybavené lékárničky
• pro malé neplavce nezapomeňte kruh nebo rukávky
Já vám z toho kruhu stejně brzy vyskočím
Děti a slunce, aneb aby léto nebolelo
Je jasné, že v létě a tím spíše na dovolené budou děti vystaveny slunečním paprskům více, než je obvyklé. Řádění ve vlnách, procházky po pláži, stavění hradů z písku…zní to parádně a parádní to i bude, pokud na něco nezapomenete. Jak se říká, kam nechodí slunce, chodí lékař. Ano, to je fakt, jenže už dávno to neplatí bez podmínek. A pokud se nedodrží určitá pravidla, tak právě kvůli slunci může dítko skončit u lékaře.
Bez opalováku ani ránu
Sluníčko umí být i zákeřné a hlavně na citlivé dětské pokožce může napáchat nevratné škody. Už dávno není ozónová vrstva to, co bývala před 50 lety. Když občas vídám na koupalištích malé caparty s přismahnutou kůží, říkám si, co se musí stát, aby jejich rodiče prozřeli. Naštěstí osvěta funguje celkem dobře a pro většinu rodičů není problém mrňouse před pobytem na slunci pořádně natřít opalovacím krémem. Jenže jakým? Nedávno mi kamarádka povídá, že vybírala opalovací krém pro syna a bezradně stála v obchodě u 2 metrového regálu plného krémů. Je to fakt, nabídka je neskutečná. Já osobně vybírám podle osvědčených značek, podle toho, co už mám vyzkoušené nebo pokud chci absolutní jistotu, že vyberu dobře, sáhnu raději pro přípravku z lékárny.
Čím natřít malé miminko?
Řekněme si to takhle…novorozenci a malí kojenci na slunce nepatří. Vážně ne. U miminek je potřeba myslet nejen na ochranu kůže, ale ani úžeh či úpal není nic příjemného.
Pokud to tedy není nezbytně nutné, v opravdu parných dnech je lepší zůstat s úplně maličkými dětmi raději ve stínu. Pokud se ale vypravíte ven, i malé mimčo je potřeba natřít ochranným krémem. Zapomeňte na mýtus, že ve stínu se není možné spálit. I pod slunečníkem, i ve stínu, i když jsou na obloze mraky, sluneční paprsky si svou cestu najdou. Proto je zkrátka nejlepší rovnice: V létě ven = s krémem jen.
Jak být s dětmi v pohodě na suchu i ve vodě?
Pískoviště nebo dovádění u vody, to malé děti v létě baví snad nejvíce. Ideální je kombinace obojího. Většina dětí vodu vážně zbožňuje a vyhnat je z bazénu nebo moře se často neobejde bez křiku. I při vodních radovánkách je potřeba myslet na bezpečnost, hlavně u malých neplavců. Na koupalištích se to hemží všelijakými nafukovacími příšerkami, v obchodech nevíte, který kruh či rukávky vybrat, nabídka je veliká. Ptáte se, co je lepší, jestli rukávky, vesta nebo kruh? Každý to má jinak. Někdo nedá bez kruhu ani ránu, jiný si nenechá rukávky navléci ani za nic. Ať tak či tak, já mám zásadu jednu. I kdyby mělo dítě rukávky, vestu i kruh, nikdy jej nenechávám bez dozoru. Kolikrát nastanou opravdu paradoxní situace, kdy si člověk myslí, že se nemůže nic stát, a ejhle.
Ještě mám v paměti živý obraz, kdy na koupališti v dětském bazénku seděly dvě maminky a povídaly si. Jedna měla už dítko plavající a ta druhá plaváčka s kruhem. Maminka držela mrňouse za provázek přivázaný ke kruhu a byla během debaty otočená k dítěti zády. Ani jedna nezaregistrovala, že prcek se v kruhu převrátil a plaval hlavou dolů. Naštěstí přiskočil kolemjdoucí a dítě přetočil. Zkrátka opatrnosti není nikdy dost.
Musím říct, že nám se osvědčily v batolecím věku rukávky, děti s nimi byli jaksi více “pohyblivé” a líp se jim ve vodě dovádělo a přišly mě tak nějak více bezpečné. Jen jsme dávali pozor na výběr správné velikosti.
Zeptali jsme se maminek, co mají více v oblibě, kruh, rukávky nebo jiné ochranné pomůcky?
Alena, syn 2 roky
“Nám se osvědčily rukávky, malý měl větší volnost a mohl víc ve vodě dovádět”
Věrka, dcera 9 měsíců
“My máme vyzkoušené takové ty kruhy, co mají kalhotky na nožičky…malá v něm pěkně sedí a moc se jí v něm líbí”
Pavla, dcera 4 roky, syn 1 rok
“Když byla dcera malá, tak jsme měli kruh pro nejmenší a teď zkoušíme plovací pás. Už se učí plavat a jde to s ním super. No a u syna jsme nejdřív zkusili také kruh s křížem uprostřed, jenže nám z něj vyskočil 🙂 takže teď se jistíme a kombinujeme rukávky a kruh”