Atopický ekzém – strašák dětí i dospělých

Atopický ekzém – jak s ním žít

Kdo už někdy viděl nebo dokonce měl atopický ekzém, určitě bude souhlasit, že strašák je to pořádný. Své „oběti“ si nevybírá a umí pěkně znepříjemnit život a potrápit. A jak už to tak bývá, nevybírá si mezi velkými či malými.

Když zapátrám v paměti do dětství, v mém okolí bylo několik dětí, které s atopickým ekzémem bojovali. A musím říci, že to byl boj těžký. Syn našich sousedů a moje spolužačka ze třídy si užili své. Tehdy, coby malá holka jsem ještě netušila, oč se jedná. Věděla jsem jen, že malý Vojta mívá časté vyrážky a nemůže mít kvůli tomu doma vytouženého pejska. A kamarádka Hanka na tom byla podobně, nemohla chodit na plavání, protože chlór v bazénu neskutečně dráždil pokožku a dokonce kvůli této chorobě nemohla jít studovat školu, jakou chtěla.

Co je atopický ekzém, proč vzniká, jak vypadá a jak se léčí?

Atopický ekzém je v podstatě silně svědivé, chronické a opakující se zánětlivé kožní onemocnění. Projevuje se často velmi suchou kůží, někdy s puchýřky a vyrážkou. Co nejvíce znepříjemňuje život, a malým dětem zejména, je příšerné svědění. Děti bývají neklidné, rozmrzelé. Neustálé nutkání škrábat kůži vede k zanesení infekce a dalším komplikacím samotného ekzému.

Proč atopický ekzém někoho potká a jiného ne?

Imunita, geny, stres, prostředí, potraviny…..
Nutno podotknout, že atopický ekzém může vzniknout v jakémkoliv věku. Nemoc se často přihlásí již v kojeneckém období. A také právě u těch nejmenších je forma atopického ekzému nejvíce nepříjemná. Silně svědící ložiska mohou pokrýt velkou část pokožky malého miminka a přejít až do mokvajících strupů. U starších dětí bývá postižena častěji kůže v loketních a podkolenních jamkách, často se ekzém usídlí na obličeji či rukách. Tady se více než mokváním projevuje ekzém suchými ložisky se svěděním.

Proč zrovna já?

Tuto otázku si klade jistě spousta pacientů nebo rodičů malých pacientů. Jak samotný název atopický nepovídá, že se vlastně jedná o atypickou reakci imunitního systému. Ekzém se také často objevuje společně s dalšími alergiemi, jako je třeba senná rýma nebo některé potravinové alergie.

Co ekzém zhoršuje?

Atopický ekzém může být proměnlivý, jako aprílové počasí. Jsou dny lepší i horší. Atopici se často shodují, že lépe se cítí v létě, zhoršení ekzému nastává naopak s příchodem podzimu a zimy. Svědění kůže zhoršuje mimo jiné pocení, proto v zimě, když je člověk navlečený od hlavy až k patě, pokožka nemá šanci moc dýchat a trpí. O to snazší je péče o ekzematickou pokožku v létě. Kůže lépe dýchá, neškrtí se pod vrstvou oblečení. Při oblékání proto volte raději vzdušné a bavlněné materiály, které pokožku zbytečně nedráždí.

Jak se atopický ekzém léčí a dá se ho zbavit?

Záleží na tom, v jaké fázi se ekzém právě nachází. Důležité je pokožku hlavně dobře promazávat, ale jsou i situace, kdy přijde na řadu těžší kalibr – kortikoidové masti. To zejména při stavech, kdy se na kůži tvoří zánětlivá ložiska. V podstatě lze říci, že atopický ekzém můžeme dostat pod kontrolu, ale úplně se ho zbavit se většinou nepodaří. Má vaše dítě atopický ekzém? Pokud to jenom trošku lze, vyrazte k moři. Mořská voda je doslova balzámem na nemocnou pokožku. Čím delší pobyt u moře, tím déle budou trvat účinky.

Vypadá to, že vlastně s ekzémem nic nenaděláme a musíme se s ním zkrátka naučit fungovat. Ano i ne. Zejména ve spojení atopického ekzému a určitých potravin můžeme udělat hodně. Jednoduše se těmto potravinám vyhýbat. Stav často zhoršuje kravské mléko, kakao, citrusy, rajčata či vejce, alergenů existuje ale mnohem více a je to velmi individuální. Obzvláště zrádná umí být čokoláda. Rodiče malých atopiků jistě dají za pravdu, že se z nich stali vlastně takoví stopaři…vypátrat potravinu, která dělá neplechu, je mravenčí práce.

Jak ještě pomoci? Správná hygiena pro atopickou pokožku.

Jak jsme již zmínili, atopickou pokožku je důležité pořádně promazávat. Ale čím? Není mast, jako mast. Když pomineme mastičky, které předepíše lékař, můžeme pro pokožku udělat hodně i my sami při běžné, každodenní péči.

Čistota je pro alergiky moc důležitá, ale všeho moc škodí. Mýdla, pěny do koupele musí být opravdu určené pro atopickou pokožku. Osvědčenou je například kosmetická řada Eucerin – AtopiControl. Oblíbeným je zejména sprchový olejíček, který je ideální na sprchování a hodí se už pro malá miminka. Jemně pokožku myje, zklidňuje a mírní svědění. Do stejné řady patří tělové mléko Eucerin, které celkovou péči o zarudlou pokožku doplňuje. Obdobně fungují i přípravky značky Protopan, Linola, Lipobase či Excipial. Jsou k dostání v lékárnách, účinně posilují kůži a dodávají jí látky, které jí chybí.

Když si to vše shrneme, pokud naše dítko potká atopické trápení, dáváme si pozor na to:

• Co mu dáváme k jídlu
• Čím a jak jej umýváme – lepší je sprcha, nežli vana
• Co mu oblékáme

Má vaše dítě atopický ekzém? Co vám pomáhá a co naopak škodí?

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *