Jak usnadnit období po porodu

Jsem máma. Kdo je víc?

Euforie naprosto úžasná. Každá novopečená maminka to zná. Po dlouhých devíti měsících je miminko na světě a vás čeká…pěkná fuška.

Před narozením první dcery jsem ležela v knížkách a zjišťovala, jak se budu o malého mrňouse starat. Rady obou zkušených nastávajících babiček mě nechávaly vcelku chladnou. Párkrát jsem si vyslechla story o vyvařování dětských plen v hrnci a všemožné dobře míněné rady raději odsunula rychle do zapomnění. Nic proti, neměly to ty naše mámy jednoduché. Ale naštěstí už není doba kamenná a existují „pemprsky“. Já tedy rozhodně nic vyvařovat nebudu. Mě nic nevyděsí.

Po strastiplném těhotenství, které vypadalo jako jedna velká kocovina, po 5 měsících každodenního a celodenního zvracení, jsem se na porod těšila jako na smilování. Tuhle kapitolu přeskočím, dopadlo to dobře a malá Romča se zdárně narodila. A pak to začalo. Teorie je jedna věc, ale praxe věc druhá. V porodnici jsme to zvládaly dobře. V podstatě jsme jen přebalovaly, krmily a chovaly a zbyl čas i na odpočinek. Pak přišel návrat z porodnice domů a já se těšila na klid a pohodu, která panovala v nemocničním prostředí. Tak trochu deziluze. Nebudu to moc přehánět, dcera byla zlaté miminko. Na začátku. Ukázkově spala po třech hodinách, všichni se kolem ní točili, byla první vnouče v rodině a náležitě si své privilegium užívala. Idylka netrvala ale věčně. Záhy nás začala trápit dětská kolika, rýmy, záněty středního ucha, až z toho šla hlava kolem.

Jak přežít po porodu ve zdraví a při smyslech

Když tak dnes po 20 letech přemýšlím a vidím všechny vymoženosti pro maminky a miminka, které jsou k dispozici teď, vzpomenu si s nostalgií na story o vyvařování plen. Nechci snad ani vědět, jak to bylo o pár desítek let dříve.  Je úsměvné vidět, jak se všechno posouvá dopředu. Pro mne byly jednorázové plenky standardem, pro mou babičku něco nepředstavitelného. Stejně tak, jako by mě před 20 roky nosní odsávačka pro kojence připojitelná na vysavač připadala jako scifi. Nebo třeba monitory dechu.

Když se ale vrátím zpět v čase, přemýšlím, co mě poporodní období hodně usnadnilo. Když pominu materiální věci, určitě to byl fakt, že jsem měla dítě jen jedno. To je docela důležitý fakt. Při dalších dvou dcerách už to tak snadné nebylo. Asi jako každá maminka jsem měla o mimčo strach. Pořád jsem dceru kontrolovala, jestli dýchá, kdykoliv se zavrtěla, hned jsem přiběhla. V noci jsem si už ani neodkládala brýle, abych byla hned ve střehu. To mělo za následek, že jsem po 14 dnech vypadala jako zombie. Sice šťastná, ale hodně nevyspalá, unavená.

Byla jsem oblbnutá radami, jak když dítko usne, musím všechno rychle stihnout. Po 14 dnech jsem si řekla dost! Nejsem žádná supermatka a ani nebudu. Moje dítě přeci potřebuje mámu při smyslech, spokojenou a odpočatou. A právě tím odpočinkem jsem začala. Když malá usnula, šla jsem si lehnout taky. Když byla vzhůru, věnovala jsem se jí nebo jsem se snažila dělat ostatní věci v domácnosti. A když toho bylo zkrátka moc, povolala jsem babičky, které jen dychtily po vození kočárku. To je myslím si jedna z věcí, které si každá maminka musí uvědomit. Není nutné jet na 1000 % a zvládnout všechno sama.

No a co praktično? Které hmatatelné věci mi usnadnily období šestinedělí a co určitě usnadní dnešním maminkám návrat z porodnice? V podstatě dost podobné věci, jako před lety, jen o něco vychytanější.

Určitě není nutné mít doma všechny výdobytky moderní doby hned a okamžitě. Je ale pravda, že mnohé právě příchod z porodnice usnadní a mamince přinejmenším odlehčí.

Co pro maminku?

  • Odsávačka mateřského mléka

Skvělá pomůcka pro chvíle, kdy se musíte od miminka vzdálit a hlídat musí třeba tatínek. I kdyby se rozkrájel, mimčo nenakojí. A kdo někdy odstříkával mléko ručně, nedá na odsávačku mateřského mléka dopustit.

  • Vložky do podprsenky

Maminky to znají. Když se mezi neustálým kojením a přebalováním trochu zkulturní, oblečou si svou oblíbenou košili a vzápětí se mohou jít zase převléct. Vložky do podprsenek jsou sázka na jistotu.

  • Chůvička

Není to sice nezbytnost, ale dodá na klidu. Pokud bydlíte třeba v domě nebo necháte miminko spát v kočárku na zahradě nebo na druhém konci bytu, díky elektronické chůvičce víte o každém jeho zavrnění.

 

Co pro miminko?

  • Odsávačka hlenů

Když měly naše holky coby miminka rýmu, vůbec si nedovedu představit, jak bych bez ní fungovala. Je pravda, že jsem měla jen obyčejnou, mechanickou. Ale odsávačku si rozhodně pořiďte. V dnešní době jich je na trhu celá řada a ty supermoderní s možností připojení na vysavač, jsou opravdu funkční a super.

  • Kapky při nadýmání

Kojenecká kolika umí pěkně potrápit jak miminko, tak i maminku. Vzpomínám si, jak bezradně jsem se cítila s křičícím uzlíkem v náručí. Existují však kapky, které pomáhají. Jedny z nejužívanějších jsou probiotické kapky BioGaia ProTectis, které umí při bolení bříška výrazně ulevit.

  • Zásoba jednorázových plen

Ať už se rozhodnete používat pleny jakékoliv, zásobu jednorázovek mějte vždy po ruce. Jsou situace, kdy se vám budou hodit. Když se chystáte k lékaři, když jdete na delší procházku.

  • Ochranný krém proti opruzeninám

Další věc, bez které bych nemohla fungovat. Krémů je celá řada, stačí si jen vybrat. Nám se osvědčila skvěle už tradiční Rybilka a nyní funguje báječně Sudocrem. Obsahují zinek a dobře se o dětskou pokožku starají.

  • Vlhčené ubrousky

Tak to je jedna z věcí, které jsem se naučila používat pořád. Nejen pro miminko, ale i pro sebe, pro situace, kdy není k dispozici voda. Kdykoliv někam jedu, mám alespoň minibalení vlhčených ubrousků při sobě.

To, co jsem uvedla, není rozhodně všechno. Není to kompletní výbava.  Jsou to jen střípky věcí, které je dobré mít, jsou to potřeby, které mě usnadnily fungování.

 

A jak jste na tom vy? Co vám usnadnilo návrat z porodnice a období šestinedělí? Kdybyste si měly vybrat jednu věc, bez které se neobejdete, která by to byla?

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *