Nemocné dítě je vždy trápení, jsou ale menší i větší strašáci. Mezi ty nemoci, se kterými se nechcete rozhodně setkat, patří i laryngitida. My jsme se s ní potkali jednou v životě a věřte, že stačilo.
Co je a jak vypadá laryngitida
Akutní laryngitida představuje zánětlivé onemocnění hrtanu, hlasivek či oblasti pod hlasivkami. Na začátku se projevuje jako běžné nachlazení s rýmou a kašlem, který ale mění svůj charakter. A právě to je signál pro to zpozornět.
Setkání s laryngididou
Dovolím se s vámi podělit o náš zážitek při setkání s laryngitidou. A musím opravdu říct, že jsem šťastná, že toto byla pouze ojedinělá zkušenost. Když bylo naší Kačce 14 měsíců, chytla běžnou rýmu. Zahájili jsme tedy standardní protiútok v podobě nosních kapek v čele s nosní odsávačkou. Děs a běs. Někdo řekne možná, no bóže, obyčejná rýma, ale ono u malého mrňouse je i rýma docela velký problém. Tak jsme tedy zápasili. Večer, už když šla malá spát, začala pokašlávat, ale pořád ještě to nebylo nic dramatického. Drama přišlo v noci.
Štěkot a kokrhání
Kašel, který připomínal kokrhání kohouta, se začal stupňovat, byl sípavý, štěkavý a vůbec vypadal divně, tak jsme vyrazili na pohotovost do nemocnice. Službu měla hodná paní doktorka, dostali jsme léky a doporučení, jak upravit okolní prostředí u nemoci zvané laryngitida. Tak tedy, zvýšená poloha, chladný a vlhký vzduch, což je prý u zánětu hrtanu to nejdůležitější. Řekla bych, že skutečně ano, protože už během cesty na pohotovost se Kačce kašel podstatně zklidnil. Proto si nás také ještě v nemocnici nenechali. To až později, druhý den, a musím říci, že jsem se musela velmi držet, abych ustála celou situaci. Hned blíže vysvětlím. Noc jsme celkem přežili, ale přesto jsme se ráno vypravili k naší pediatričce, protože kašel byl pořád kokrhavý a dusivý. Jak paní doktorka Kačku uviděla, na nic nečekala a odeslala nás raději do nemocnice k hospitalizaci. Zánět hrtanu neboli laryngitida se umí zvrtnout z minuty na minutu a pak už může jít o život.
Laryngitida, špitál a rozčarování
Tak jsme se dostali na příjem do nemocnice. Podotknu, že je to již 17 let a v nemocnici se už ledacos změnilo. Tak tedy, prošli jsme přijímací anabází, Kačku uložili na oddělení a já si jela ještě pro pár věcí domů, rozhodla jsem se, že zůstanu v nemocnici s ní. Když jsem dorazila zpět, hned jsem spěchala za malou na pokoj. Už v momentě, kdy jsem otevřela dveře pokoje, jsem si myslela, že se jedná o vtip. V pokoji bylo 26 °C a Kačka ležela v postýlce umístěné přímo u topení. Sáhla jsem na radiátor a bez legrace jsem se téměř spálila. Topení žhnulo na plné pecky, vzduch byl v pokoji neskutečně vydýchaný a horko jak v sauně. Vzpomněla jsem si na noční návštěvu pohotovosti a rady lékařky o úpravě okolního prostředí. Jenže, tady to asi nějak nešlo.
Laryngitida? Otevřete na ni okno!
Jak mi bylo později vysvětleno…ovládání topení nefunguje, okno se otevírat moc nemůže, kvůli průvanu, mokrá plenka na topení nepřichází v úvahu. Jediné, co bylo dovoleno, byla zvýšená poloha a obklad na krk. Trpělivost mi vydržela tak zhruba hodinku. To byla také doba, během které se i mě, zdravému jedinci, dělalo v pokoji mdlo. Nechala jsem si tedy zavolat lékaře a chtěla logické vysvětlení, jak se v takovém prostředí může dítěti se zánětem hrtanu ulevit. Možná jsem působila hodně nesouhlasně, protože do půl hodinky dostala Kačka lůžko na druhém konci pokoje a zvlhčovač vzduchu přímo nad postýlku. Na tu bídu, celkem úspěch. Jen jsem si tak pomyslela, jak na tom jsou jiné děti, které ve špitále protestujícího rodiče nemají. Když to zkrátím, naštěstí se dcerka během dvou dnů zlepšila natolik, že jsme mohli být propuštění na doléčení domů. A znovu jsem se utvrdila v názoru, že k malému dítěti v nemocnici rozhodně patří rodič.
Co dělat, když se potkáte s laryngitidou?
U svých dětí jsem se již více naštěstí s laryngitidou nesetkala, ale ve střehu jsem byla při každém nachlazení poměrně dlouhou dobu. Laryngitida často přichází nečekaně, jako komplikace virových infekcí. Existují však příznaky, kterých je dobré si všímat. Jedním z nich je charakter kašle. Ten je při zánětu hrtanu štěkavý, kokrhavý, suchý a drsný. Dítě dýchá s velkou námahou.
První pomoc při podezření na zánět hrtanu:
- Rychle dítě zabalte do deky a ihned s ním na čerstvý studený vzduch, k otevřenému oknu nebo na balkon – studený vzduch pomáhá zklidnit otok sliznice v krku
- Zvýšit polohu v postýlce
- Navěšet mokré ručníky kolem lůžka tzv. „mokrý stan“
- Použít léky – Rectodelt, ditiaden, kapky na kašel a do nosu
Účinný je také zábal na krk, tzv. Priessnitz, tedy mokrý kapesník, mikrotenový sáček a suchou plenku nebo šátek. To jsou rady pro první pomoc. Pokud se stav nedaří zvládnout, na nic nečekejte, spěchejte k lékaři nebo volejte RZP. Hrtan může otéci natolik, že dítě nemůže dýchat a jde o život.
Dá se laryngitidě předejít?
Nedá se říci, že přímo předejít, ale lze případně riziko nemoci snížit. Co dělat:
- Dítě při nachlazení sledujte a všímejte si včas změny charakteru kašle
- Zvlhčujte prostředí, nepřehánějte to s topením – často větrat, používat zvlhčovače, obklad na krk
- Vyhýbejte se znečištěnému a zakouřenému prostředí
- Posilujte obranyschopnost
- Pokud již máte zkušenost s laryngitidou, mějte po ruce potřebné léky
Jak jste na tom vy? Už se někdy vaše dítě potýkalo s laryngitidou? Jak často se vám nemoc opakuje a co se vám v boji s laryngitidou nejvíce osvědčilo?