Látkové pleny, ano či ne?

Máte doma miminko a přemýšlíte, jaké pleny jsou nejvhodnější? Nechce se vám balit děti do jednorázových plenek, chcete pro své dítě to nejlepší? Ano, s jednorázovými plenkami je sice méně práce, ale víte, jaké výhody mají plenky látkové?

 • s látkovými plenami neprodukujete obrovské množství nerozložitelného odpadu. (jen pro zajímavost – jedno dítě balené do jednorázových plen vyprodukuje cca tunu nerozložitelného odpadu, to už je pořádná nálož)
 • děláte maximum pro zdraví vašeho děťátka
 • látkové pleny se nemusí žehlit
 • vyvářka není nutná, stačí prát na 60 stupňů
 • přebalování je velmi jednoduché, při použití plen vše v jednom totožné s použitím jednorázových plen
 • látkové pleny jsou prodyšné
 • látkové pleny se vyrábějí z přírodních materiálů – bavlna, biobavlna, konopí, bambus – neobsahují absorpční gely ani jiné chemické látky
 • i přes větší počáteční investici jsou látkové pleny levnější než jednorázové, navíc je můžete využít i pro druhé dítě nebo prodat
 • díky prodyšnosti se minimalizuje riziko opruzenin
 • optimální pro správný vývoj kyčlí
 • naučíte děti, že věci se hned nevyhazují, že se používají vícekrát
 • nemusíte sledovat slevové akce a neustále přemýšlet, zda máte doma dostatek plen, vše máte doma k dispozici

Z jakých typů látkových plen si můžete vybrat?

Čtvercové pleny

Čtvercové pleny jsou univerzální. Kromě přebalování se používají jako podložka na přebalovací pult, podložka pod hlavičku do postýlky, kočárku a autosedačky, jako ochrana oblečení při odříhnutí apod.

Kolik čtvercových plen si pořídit? Cca 20 plen do každé novorozenecké výbavičky na univerzální použití. Na přebalování cca 50-60 plen, pro novorozence, které je třeba přebalovat častěji. Pro starší děti doporučujeme spíše pleny vícevrstvé, nebo čtvercové pleny doplnit vkládací plenou nebo pleny kalhotkové a vše v jednom.

Velkou výhodou čtvercových plen je jejich rychlé schnutí a nízká cena. Jsou použitelné od narození po nočník. Vyžadují ale častější přebalování a musíte je skládat.  Používají se na ně svrchní kalhotky.

 

Zavazovací pleny

Jsou ekonomicky výhodné, rychle schnou. Nasají málo, je nutné do nich vložit další plenu, např. čtvercovou. Na zavazovací plenu se používají svrchní kalhotky. Vhodné především pro novorozence, u větších dětí, které se u přebalování přetáčejí na bříško je potřeba více zručnosti při vázání pleny.

 

Kalhotkové pleny

Kalhotkové pleny se vzhledem podobají plenám jednorázovým, jednoduše je zapnete na suchý zip nebo patentky, na ně dáte svrchní kalhotky a miminko je přebalené. Jsou vysoce savé, nejsavější je bambus, konopí, pak froté a bioflanel nejméně. Schnou pomaleji, i 12 hodin. V mezičase můžete používat čtvercové pleny nebo vícevrstvé, doporučujeme mít jako rezervní, které jsou suché mnohem rychleji.

 

Existují dva základní typy:

 • jednovelikostní, tj. od narození po nočník nebo vícevelikostní – vel. S, M, L nebo S/M a L/XL, dle výrobce. Jednovelikostní jsou cenově výhodnější, ale na novorozenci mohou být objemné, více se opotřebují, protože se používají déle.
 • vícevelikostní mají zase nevýhodu v tom, že potřebujete nakoupit dvě sady plen – v menší a větší velikosti. Doporučujeme zkombinovat obě varianty a nakoupit více jednovelikostních plen, děti rychle rostou.

 

Pleny vše v jednom (AIO)

Oproti kalhotkovým plenám je přebalování s plenami vše v jednom ještě jednodušší, je opravdu totožné s použitím plen jednorázových. Jediný rozdíl je v tom, že je po použití nevyhodíte do koše, ale vyperete a znovu použijete. Ideální na cesty.

 

Vkládací pleny

Vkládací pleny vám pomohou zvýšit savost pleny, aniž by mělo miminko viditelně větší zadeček. Doporučujeme vkládací pleny z bambusu nebo konopí, ty nejvíce nasají.

 

Již jsme zmínili použití svrchních kalhotek u kalhotkových plen. Podívejte se, z jakých typů můžete vybírat a které vám budou příjemnější.

Svrchní kalhotky

Tzv. PUL kalhotky

Jsou vyrobené z jemného úpletu s nepromokavým, prodyšným polyuretanovým zátěrem. Výhodou PUL kalhotek je rychlé schnutí. Nemusíme je prát po každém použití – stačí utřít nebo propláchnout. Je dobré je v mezičase nechat vyvětrat.

 

Vlněné kalhotky

Jedná se o nejzdravější variantu přebalování, vlňáčky jsou 100% prodyšné. Merino vlna má výborné termoregulační vlastnosti, nedochází proto k přehřívání. Doporučujeme především na noc nebo při léčbě opruzenin. Vyžadují speciální péči, přesto se nemusí prát často. Platí zde pravidlo: čím méně se perou, tím lépe. Vlněné kalhotky se močí regenerují, proto je stačí jen větrat a prát pouze při znečištění.

 

Fleecové kalhotky

Fleecové kalhotky jsou prodyšné, jemné, rychleschnoucí. Mohou se prát v pračce. Snad jedinou nevýhodou je, že při delším sezení (např. v autosedačce či u větších dětí) může fleece propustit vlhkost.

Autor příspěvku: Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *