Patří nemocné dítě do kolektivu?

Dětské nemoci a ohleduplnost

Nedávno jsem se potkala s kamarádkou, se kterou si už dlouho slibujeme návštěvu. Naše děti se spolu kamarádí a tak se vždycky těšíme na to, jak se sejdeme a užijeme si chvilku klidného klábosení. Jenže od poslední návštěvy už uplynula dost dlouhá doba. Dlouhá, to znamená v tomto případě už bezmála 3 měsíce. Co nám v tom brání? Bacily. Aby do toho hrom bacil. Vedlo mě to k zamyšlení, ale abych upřesnila, o co jde…

Kamarádka Květa má 3 a půl letou Aničku, která na podzim nastoupila do školky. Všechno šlo jako po másle, Anička se do školky těšila a všechno se jevilo až podezřele idylicky. Podezření, že taková pohoda nebude trvat věčně, se brzy potvrdilo. Za všechno můžou bacily. Jenže jelikož znám celou historii jejich tříměsíční marodící anabáze, tak si kladu otázku.

Opravdu za všechno můžou bacily?

Jak to tak bývá, děti s nástupem do kolektivu začnou marodit. Nejdřív rýma, kašel, pak průdušky, angíny a spol. Brr, není o co stát. Také jsme si tím prošli. Jak se říká, ve „školkovém“ období dostává imunita zabrat a průběžně imunitní systém vyzrává. Ano, to je sice pravda, jenže všeho moc škodí.

Zamysleme se, jak by to v ideální situaci mělo vypadat a jak to vypadá ve skutečnosti. Dítko dostane rýmu a kašel. Následuje většinou návštěva lékaře, předepsání léků a doporučení. Klid a odpočinek, pěkně to doma vyležte. Dítě se pracně uzdraví, a že je to někdy vážně dost dřina. Dětské nemoci umí být pěkně urputné. Takže pěkně ležet. A výsledkem by mělo být zdravé dítě, které po nemoci nastoupí do školky. Ruku v ruce s tím následuje rekonvalescence, pěkně posílit imunitu, žádné divočení, ať nás neskolí další nemoc. Všechno to zní logicky.

A teď realita

Dítě dostane rýmu a kašel a scénář pokračuje stejně až do fáze rekonvalescence. Kostrbaté slovo, které má ale svůj význam. A dost důležitý. Zjistila jsem, že si ale spousta maminek pod tímto pojmem představí něco jiného. Stačí se podívat ráno, kolik dětí s akutní rýmou a kašlem se ráno ve školce sejde.

Jak je to tedy v reálu? Pošlu vyléčené dítě po nemoci do školky a v realitě všedního dne mu dávám tak 3 dny. To je zhruba doba, než dojde ze školky opět slzející, kašlající a smrkající. Ano, některé děti marodí méně, některé více, ale o to tu nejde. Většina maminek už asi ví, kam mířím. Když si tak vzpomenu, jak to probíhalo u nás, připadám si někdy, že jsem se asi až moc řídila pravidly. Nebo je to jen obyčejná ohleduplnost? Nemocné dítě jsem prostě do školky nedala.

Nemocné dítě

Jak zocelit imunitu?

Ano, je to těžké, když nám nemá kdo hlídat. Ano, je to průšvih, když máme dítě, které je nemocné každou chvíli. Jenže on je to trošku začarovaný kruh, ze kterého se právě bez ohleduplnosti a určitých pravidel nikdy nevymotáme. Setkala jsem se osobně i s případy, kdy byla maminka nemocného dítěte na mateřské dovolené s jeho mladším sourozencem a nachlazené dítě přesto do kolektivu poslala. Divili byste se, kolik takových případů je. Jak se má imunita otužovat a zocelovat, když dítě po nemoci přijde do školky plné nachlazených dětí? Dětský organismus je křehký, a pokud nemá čas se po nemoci vzpamatovat, může na to reagovat po svém. A dost nelibě. Neustále se vedou debaty o vzniku alergií, o vzniku autoimunitních chorob. Nekonečné hovory o tom, jak podporovat imunitní systém. Nestačilo třeba nechat imunitu trošku vydechnout? Nedávat jí tak moc zabrat?

Do školky jsem dávala jen zdravé dítě a rok a půl se trápila neustálými nemocemi, pícháním uší a podobně. A stejně je na tom i kamarádka Květa a její Anička. A spousta jiných maminek, které také nemají hlídání, ale mají zodpovědnost. Jenže co je jim to platné.

Nedávno jsem seděla v čekárně u zubaře. Na dveřích nápis: Pacienti, s nachlazením, rýmou a kašlem se prosím přeobjednejte na jiný termín. Podobná cedulka visela i v ambulanci rehabilitačního oddělení. A dokonce jsem byla svědkem toho, když byl jeden takový pacient sestřičkou upozorněn a přeobjednán. Proč to někde jde a někde ne? Nemají paní učitelky ve školce pravomoci, když někteří rodiče nemají soudnost? Možná to zní moc tvrdě, ale to je realita. A minimálně důvod k zamyšlení.

Maminky, neposílejte nemocné děti do kolektivu. To, co u jednoho dítěte začíná a končí „jen“ rýmou, u druhého skončí pícháním uší, zápaly plic a někdy i mnohem hůře. Zamyslete se, a pokud to jen trošku jde, nechávejte nachlazené děti doma. Jde o imunitu a zdraví i vašeho dítěte.

A jak jste na tom vy? Posíláte nachlazené děti do školky nebo raději ne? A jak dlouho vám vydrží dítě po nemoci v kolektivu zdravé?

Autor příspěvku: Lucie

1 komentář u „Patří nemocné dítě do kolektivu?

    Ivka

    (7.4.2017 - 6:58)

    Dobrý den, mám 3leteho syna který začal od ledna chodit do školky a miminko které v té době měl 6 měsíců. Byla jsem ráda že se můj 3 lety syn dostane do školky. Já tam jako dítě chodila ráda. Dostane se do kolektivu a hlavně se mu tam bude někdo věnovat. Ne že bych se mu nevěnovala ale když už máte druhé dítě musíte se věnovat i jemu a není tolik času. Mé nadšení ze školky ale rychle skončilo. Můj syn na veškeré začínající nachlazení reaguje noční horečkou popřípadě když jde o angínu začne zvracet. Takže u nás to teď probíhá tak že syn je 5 dní ve školce a pak 14 dní doma. Dostane rýmu a z ní hned kašel. O to horší to je že to hned dostane jeho bratříček ale o něco horším stádiu tzn. V jeho případě došlo k zánětu středního ucha. 6 měsících první antibiotika prostě žádnou maminku nepotěší. Ale jinak se to prostě léčit nedá. Myslela jsem že se to teď teplým počasím nějak zlepší. Asi jsem hodně naivní. Manžel říká že pokaždé když vede syna do školky nějaké dítě kašle v šatně nebo posmrkava. Hodně rodičů to prostě neřeší a ohleduplnost v našem státě prostě není. Všichni říkají že první rok je nejhorší že mam vydržet že se to zlepší. Nevim. Každopádně nehodlám svého mladšího syna co 14 dní dopovat antibiotikama takže přemýšlím i o odhlášení že školky dokud nebude malému synovi aspoň rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *