Kdy vyroste první?
Máte-li doma miminko, určitě zhruba kolem půl roku netrpělivě čekáte, kdy mu to v pusince zacinká. Ano, řeč je o prvních zoubcích. Někdy si maminky říkají, jestli to vůbec poznají, když jejich dítku začnou lézt první zuby.
Buďte bez obav, poznáte. Většinou se to neobejde bez křiku. Vy, co už to máte za sebou, si určitě vzpomenete na nejednu horkou chvilku. Neklid, pláč, kňourání, kdy netušíte, co mrňousovi může být. A pak najednou…Cink. Když mi v dospělosti rostl zub moudrosti, litovala jsem ty nebohá robátka, čím si musí projít. Ještě že si to z dětství nepamatujeme. Pokud se tedy začne miminko chovat jinak, než je zvykem, může to být známka růstu zubů.
Trápení, než se zoubek vyklube
- Neklid a pláč, kdy nemůžeme najít smysluplný důvod
- Zarudlé dásně a červená tvář na straně, kde se zub klube
- Miminko pořád slintá, něco cucá a strká si prstíky do úst
- Menší chuť k jídlu
- Vyrážka, průjem i zvýšená teplota – raději navštívit lékaře pro vyloučení infekce
U některých dětí rostou zuby postupně, někdo se trápí s více zuby naráz. Ať tak či tak, vyrůst musí všechny. A vy jim můžete ulevit. Nejpraktičtější a nejznámější jsou gelová kousátka. Hodí se pro naběhlé dásně a po vychlazení v ledničce přináší miminku tolik potřebnou úlevu. Někdo dává kousat i ztvrdlou kůrku chleba, ale tady pozor na možnost vdechnutí odlomeného kousku.
Na opuchlé tvářičky je nejlepší studený obklad. Přímo na oteklé dásně se dá sehnat v lékárně zklidňující gel, kterým dásně potřete. Výborně také působí masáže dásní, tzv. kartáčkem prsťáčkem, který je také k dostání v lékárně.
Čemu se vyhnout při prořezávání zubů?
I když to myslíte dobře, nenamáčejte kousátko do sladkých sirupů či medu, nedávejte miminku pro uklidnění láhev se sladkým pitím. Právě zoubky by to mohly odnést nejvíce zvýšenou kazivostí. Zbytečně nedávejte miminku léky proti bolesti. Věřte, že za pár dní nepohoda zmizí a výsledkem bude zbrusu nový zub.
Zub je na světě a co dál?
S prvním zoubkem ještě nemusíte běžet k zubaři, ale starat se o něj, to už ano. Čištění úplně prvních zubů je stejně důležité jako u zubů stálých. Malé miminko si ještě zuby samo nevyčistí, bude potřebovat vaši pomoc. K tomu se báječně hodí již dříve zmiňovaný kartáček „prsťáček“. Pomůže jak při prořezávání zubů k jemné masáži, tak i k čištění již vyrostlých zoubků. A právě někdy v tuto dobu si děti zažívají hygienické návyky čištění zubů.
Když se přehoupne první rok, většina miminek už má pusu plnou perliček a nyní je čas vyrazit na první návštěvu zubaře. Ne, opravdu není ještě brzy. Podle statistik má prý v 5 letech věku zubní kaz každé druhé dítě a „zubní katastrofy“ řeší čím dál tím víc zubních lékařů u dětí do 3 let. Není to moc lichotivé, ale je to tak. Není proto radno s péčí o dětské zoubky otálet. Půlroční prohlídky jsou nepsané minimum, tak honem zapsat do kalendáře.
O kazivosti zubů u dětí se vede řada debat a v některých musíme dát za pravdu. Na to, jestli bude mít váš mrňous zoubky jak perličky nebo jako noty na buben má vliv několik zásadních věcí.
- Správná výživa
- Starostlivost o zuby
- Dědičnost a rodinné dispozice
Výživa? Stop sladkostem.
Vážně. A nejsou to jen lízátka a bonbonky, ale i oblíbená sladká pitíčka a sirupy. Neznamená to, že dítě nesmí nikdy ochutnat nic sladkého, ale je dobré to trošku korigovat. Pokud již děti mlsají, pak musí také zoubky pořádně čistit. A do toho se mnohdy dětem nechce a my, rodiče, na neustálé připomínání často zapomínáme.
Správné čištění
“Kde není zubní plak, nevznikne zubní kaz”. Pod to se vám podepíše snad každý zubní lékař. Jediná cesta je pořídit správný zubní kartáček a čistit a čistit. Je důležité čistit zoubky správnou technikou a dostatečně dlouhou dobu. Bez správné hygieny to zkrátka nepůjde.
Dědičnost a kazivost zubů
Tak tomu moc nevěřte. Co se týká zubních kazů, správným čištěním zubů se dá zabránit vzniku kazů až u 95 % populace. Zubní plak ani zubní kaz dědičný není. Genetika může hrát roli pouze ve schopnostech bránit se vnějším vlivům. Také to, jak kvalitní je zubní sklovina, může být ovlivněno dědičností. Pořád ale platí, že správnou péčí už od dětství se dá vyhnout spoustě “zubních trampot”.
A co zoubky vašich dětí, jak se potýkali vaši nejmenší s jejich růstem? A jak moc poctivě si vaše děti čistí zuby?